Robot as a Service (RaaS)

Robot as a Service (w skrócie RaaS, z ang. robot jako usługa) – to korzystanie z robotów przemysłowych w formie usługi. Oznacza to, że robot przemysłowy nie zostaje zakupiony a jedynie wynajęty. Podmioty korzystające z RaaS czerpią korzyści z automatyzacji wynajmując roboty przemysłowe i uzyskując dostęp do usługi abonamentu, który jest oparty na chmurze, zamiast kupować sprzęt bezpośrednio, ograniczając tym samym znacząco koszty produkcji. RaaS pozwala uniknąć problemów związanych z własnością, takich jak spłacanie drogiego sprzętu i rozwiązywanie problemów konserwacyjnych, które się pojawiają. Należy wspomnieć, że termin ten występuje nie tylko w przypadku robotów przemysłowych. Definicja RaaS w głównej mierze dotyczy wykorzystania rozwiązań chmurowych w procesie robotyzacji.

Robot as a Service na rynku

To właśnie RaaS ze wszystkich wskaźników przemysłowych jest jednym z najszybciej wzrastających w branży. Co za tym idzie coraz więcej firm wybiera własnie taki model biznesowy. Pozwala to znacząco ograniczyć koszty i wdrożyć automatyzację pomimo mniejszego kapitału (w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw). Sprawia również, że firma może błyskawicznie reagować na bieżące potrzeby rynku dając im niespotykaną wcześniej elastyczność. Według ABI Research do 2026 roku usług RaaS ma być na rynku około 1.3mln, co daje potencjał generujący 34 miliardy dolarów przychodów. 

Analiza kierunku

Analizując sytuację rynkową w tej gałęzi przemysłu można wyjść z tezą iż, żeby przetrwać w branży coraz więcej firm produkcyjnych będzie zmuszona wdrożyć automatyzację. Z ekonomicznego punktu widzenia, tego typu ruch obniża koszty produkcji, co przekłada się na zwiększone budżety inwestycyjne w firmach te z kolei napędzają rozwój i konkurencyjność. Coraz łatwiejsze możliwości wdrożenia automatyzacji i robotyzacji otwiera niskie progi kosztowe dla wielu małych i średnich firm co w ogólnym rozrachunku będzie skutkowało pociągnięciem za sobą konkurencji i przekształcenie rynku do nowego poziomu, dziś tak zwanego „przemysłu 4.0„. Cechuje się on wysokim poziomem innowacyjności oraz wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań takich jak IoT, analiza statystyk w czasie rzeczywistym, czy rozwiązań chmurowych (SaaS – odpowienik Robot as a Service tylko jako oprogramowanie). Reasumując – przyszłość skazana jest na rozwój usług RaaS, wynika to niejako z „przymusu” ale również z naturalnego kierunku jaki od początku swojego istnienia przyjmuje przemysł w celu obniżenia kosztów produkcji.

Skorzystaj z Recuro - nie ryzykuj i wprowadź RaaS bezproblemowo

Firma Recuro Sp. z o.o. jako pierwsza firma w Polsce wyszła na przeciw nowej rewolucji wprowadzając na rynek usługę RaaS. Nasza firma oraz jej specjaliści nie są nowi w branży. Rozumiemy doskonale na czym polega prowadzenie biznesu w przemyśle, a nasi specjaliści mają średnio 15 lat doświadczenia na rynku, głównie jako całościowi wykonawcy cel zrobotyzowanych. Podejmując z nami współpracę nie tylko otrzymasz fachową pomoc ale również maksymalnie ograniczasz ryzyko, które jest związane z nieprawidłowym wdrożeniem, czy niewiedzą. Tak więc, w czym możemy Ci pomóc?